Albanian Bible

Nehemia 9

Nehemia

Return to Index

Chapter 10

1

  Ata qė vunė vulėn e tyre mbi dokumentin ishin: Nehemia, qeveritari, bir i Hakaliahut, dhe Sedekia, 


2

  Serajahu, Azaria, Jeremia, 


3

  Pashuhuri, Amariahu, Malkija, 


4

  Hatushi, Shebaniahu, Maluku, 


5

  Harimi, Meremothi, Obadiahu, 


6

  Danieli, Ginethoni, Baruku, 


7

  Meshulami, Abijahu, Mijamini, 


8

  Maaziahu, Bilgai, Shemajahu. Kėta ishin priftėrinj. 


9

  Levitėt: Jeshua, bir i Azaniahut, Binui nga bijtė e Henadadit dhe Kadmieli, 


10

  dhe vėllezėrit e tyre Shebaniahu, Hodijahu, Kelita, Pelajahu, Hanani, 


11

  Mika, Rehobi, Hashabiahu, 


12

  Zakuri, Sherebiahu, Shebaniahu, 


13

  Hodijahu, Bani dhe Beninu. 


14

  Krerėt e popullit: Paroshi, Pahath-Moabi, Elami, Zatu, Bani, 


15

  Buni, Azgabi, Bebai, 


16

  Adonijahu, Bigvai, Adini, 


17

  Ateri, Ezekia, Azuri, 


18

  Hodijahu, Hashumi, Betsai, 


19

  Harifi, Anatothi, Nebai, 


20

  Magpiashi, Meshulami, Heziri, 


21

  Meshezabeeli, Tsadoku, Jadua, 


22

  Pelatiahu, Hanani, Anajahu, 


23

  Hoshea, Hananiahu, Hasshubi 


24

  Halloheshi, Pilha, Shobeku, 


25

  Rehumi, Hashabnahu, Maasejahu, 


26

  Ahijahu, Hanani, Anani 


27

  Maluku, Harimi dhe Baanahu. 


28

  Pjesa tjetėr e popullit, priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, Nethinejtė dhe tėrė ata qė ishin ndarė nga popujt e vendeve tė huaja pėr tė ndjekur ligjin e Perėndisė, bashkėshortet e tyre, bijtė e tyre dhe bijat e tyre, domethėnė tėrė ata qė kishin njohuri dhe zgjuarėsi, 


29

  u bashkuan me vėllezėrit e tyre, me mė tė shquarit, dhe u zotuan me mallkim dhe betim se do tė ecnin nė rrugėn e caktuar nga ligji i Perėndisė, qė ishte dhėnė me anė tė Moisiut, shėrbėtorit tė Perėndisė, dhe tė respektonin e tė zbatonin nė praktikė tė gjitha urdhėrimet e Zotit, Zotit tonė, dekretet e tij dhe statutet e tij, 


30

  tė mos u japim bijat tona popujve tė vendit dhe tė mos marrim bijat e tyre pėr bijtė tanė, 


31

  tė mos blejmė asgjė ditėn e shtunė ose nė njė ditė tjetėr tė shenjtė nga popujt qė ēojnė pėr tė shitur ditėn e shtunė ēfarėdo lloj mallrash dhe drithėrash, ta lėmė tokėn tė pushojė ēdo vit tė shtatė dhe tė mos vjelim asnjė borxh. 


32

  U zotuam prerazi tė paguajmė ēdo vit njė tė tretėn e njė sikli pėr shėrbimin e shtėpisė sė Perėndisė tonė, 


33

  pėr bukėt e paraqitjes, pėr blatimin e pėrjetshėm tė ushqimit, pėr olokaustin e pėrjetshėm tė tė shtunave, tė ditėve tė hėnės sė re, tė festave tė caktuara, pėr gjėrat e shenjtėruara, pėr ofertat e bėra pėr mėkatin, pėr shlyerjen e fajit tė Izraelit, dhe pėr ēdo punė tė kryer nė shtėpinė e Perėndisė tonė. 


34

  Pėrveē kėsaj hodhėm short midis priftėrinjve, Levitėve dhe popullit pėr ofertėn e druve qė duhet tė ēohen nė shtėpinė e Perėndisė tonė, ēdo vit nė afate tė caktuara, sipas shtėpive tona atėrore, me qėllim qė tė digjen nė altarin e Zotit, Perėndisė tonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj. 


35

  U zotuam gjithashtu tė ēojmė ēdo vit nė shtėpinė e Zotit prodhimet e para tė tokės sonė dhe frytat e para tė ēdo peme, 


36

  dhe tė parėlindurit e bijve tanė dhe tė bagėtisė sonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj, dhe me tė pjelljen e parė tė bagėtive tona tė trasha dhe tė imta pėr t`ua paraqitur nė shtėpinė e Perėndisė tonė priftėrinjve qė kryejnė shėrbim nė shtėpinė e Perėndisė tonė. 


37

  Pėrveē kėsaj u zotuam t`u ēojmė priftėrinjve nė dhomat e shtėpisė sė Perėndisė tonė prodhimet e para tė brumit tonė, ofertat tona, frutat e ēdo peme, mushtin dhe vajin, dhe Levitėve tė dhjetėn e tokės sonė; vetė Levitėt do tė marrin tė dhjetėn pjesė nė tė gjitha qytetet ku ne punojmė. 


38

  Njė prift, pasardhės i Aaronit, do tė jetė me Levitėt kur ata do tė marrin tė dhjetat; dhe Levitėt do ta ēojnė tė dhjetėn e sė dhjetės nė shtėpinė e Perėndisė tonė, nė dhomat e thesarit, 


39

  sepse nė kėto dhoma bijtė e Izraelit dhe bijtė e Levit do tė sjellin ofertat e grurit, tė mushtit dhe tė vajit; kėtu janė veglat e shenjtėrores, priftėrinjtė qė kryejnė shėrbimin, derėtarėt dhe kėngėtarėt. Ne nuk do ta braktisim shtėpinė e Perėndisė tonė. 


Nehemia 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: