Albanian Bible

Jobi 20

Jobi

Return to Index

Chapter 21

1

  Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: 


2

  "Dėgjoni me kujdes atė qė kam pėr tė thėnė, dhe kjo tė jetė kėnaqėsia qė mė jepni. 


3

  Kini durim me mua dhe mė lini tė flas dhe, kur tė kem folur, edhe talluni me mua. 


4

  A ankohem vallė pėr njė njeri? Dhe pse fryma ime nuk duhet tė trishtohet? 


5

  Shikomėni dhe habituni, dhe vini dorėn mbi gojė. 


6

  Kur e mendoj, mė zė frika dhe mishi im fillon tė dridhet. 


7

  Pse, pra, jetojnė tė pabesėt dhe pse plaken dhe shtojnė pasuritė e tyre? 


8

  Pasardhėsit e tyre fuqizohen bashkė me ta nėn vėshtrimet e tyre dhe fėmijėt e tyre lulėzojnė nė sytė e tyre. 


9

  Shtėpitė e tyre janė nė siguri, pa tmerre, dhe fshikulli i Perėndisė nuk rėndon mbi ta. 


10

  Demi i tyre mbars dhe nuk gabon, lopa e tyre pjell pa dėshtuar. 


11

  Dėrgojnė jashtė si njė kope tė vegjlit e tyre dhe bijtė e tyre hedhin valle. 


12

  Kėndojnė nė tingujt e timpanit dhe tė qestes dhe kėnaqen me zėrin e flautit. 


13

  I kalojnė nė mirėqėnie ditėt e tyre, pastaj njė ēast zbresin nė Sheol. 


14

  Megjithatė i thonin Perėndisė: "Largohu nga ne, sepse nuk dėshirojmė aspak tė njohim rrugėt e tua. 


15

  Kush ėshtė i Plotfuqishmi tė cilit duhet t`i shėrbejmė? Ē`pėrfitojmė veē kėsaj kur e lusim?". 


16

  Ja, begatia e tyre a nuk ėshtė vallė nė duart e tyre? Kėshilla e tė pabesėve ėshtė mjaft larg meje. 


17

  Sa herė shuhet llamba e tė kėqijve ose shkatėrrimi bie mbi ta, vuajtjet qė Perėndia cakton nė zemėrimin e tij? 


18

  A janė ata si kashta pėrpara erės ose si byku qė e merr me vete stuhia? 


19

  Ju thoni se Perėndia ruan dėnimin e paudhėsisė sė dikujt pėr bijtė e tij. Ta shpaguajė Perėndia, qė ai tė mund ta kuptojė. 


20

  Tė shohė me sytė e tij shkatėrrimin e vet dhe tė pijė nga zemėrimi i tė Plotfuqishmit! 


21

  Ēfarė i hyn nė punė nė fakt shtėpia e tij mbas vdekjes, kur numri i muajve tė tij ėshtė mbushur? 


22

  A mundet ndokush t`i mėsojė Perėndisė njohuri, atij qė gjykon ata qė ndodhen atje lart? 


23

  Dikush vdes kur ka plot fuqi, i qetė dhe i sigurt; 


24

  ka kovat plot me qumėsht dhe palca e kockave tė tij ėshtė e freskėt. 


25

  Njė tjetėr pėrkundrazi vdes me shpirt tė hidhėruar, pa pasė shijuar kurrė tė mirėn. 


26

  Qė tė dy dergjen bashkė nė pluhur dhe krimbat i mbulojnė. 


27

  Ja, unė i njoh mendimet tuaja dhe planet me tė cilat doni tė ushtroni dhunėn kundėr meje. 


28

  Nė fakt ju thoni: "Ku ėshtė shtėpia e princit, dhe ku ėshtė ēadra, banesa e njerėzve tė kėqij?". 


29

  Nuk i keni pyetur ata qė udhėtojnė dhe nuk i njihni shenjat e tyre? 


30

  Njerėzit e kėqij nė fakt shpėtojnė ditėn e shkatėrrimit dhe ēohen nė shpėtim ditėn e zemėrimit. 


31

  Kush e qorton pėr sjelljen e tij dhe kush i jep shpagim pėr atė qė ka bėrė? 


32

  Atė e ēojnė nė varr dhe i bėjnė roje varrit tė tij. 


33

  Plisat e luginės do tė jenė tė ėmbėl pėr tė; tėrė njerėzia do ta ndjekė, ndėrsa njė mori pa fund i shkon para. 


34

  Si mund tė mė ngushėlloni pra, me fjalė tė kota, kur nga fjalėt tuaja nuk mbetet veēse gėnjeshtra?". 


Jobi 22

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: