Albanian Bible

Psalmet 9

Psalmet

Return to Index

Chapter 10

1

  O Zot, pse qėndron larg? Pse fshihesh nė kohė fatkeqėsish? 


2

  I pabesi me kryelartėsinė e tij ndjek me dhunė tė mjerin; ata do tė kapen nga vetė kurthet qė ata kanė kurdisur, 


3

  sepse i pabesi mburret me dėshirat e shpirtit tė tij, bekon grabitqarin dhe pėrbuz Zotin. 


4

  I pabesi, me arrogancėn e fytyrės sė tij, nuk e kėrkon Zotin; tėrė mendimet e tij janė: "Perėndia nuk ekziston". 


5

  Rrugėt e tij lulėzojnė nė ēdo kohė; gjykimet e tua pėr tė janė shumė tė larta, larg kuptimit tė tyre nga ana e tij; ai pėrqesh gjithė armiqtė e tij. 


6

  Ai thotė nė zemėr tė tij: "Mua askush nuk mė tund dot kurrė; nuk do tė mė ndodhė kurrė ndonjė e keqe". 


7

  Goja e tij ėshtė plot mallkime, hile dhe mashtrime; nėn gjuhėn e tij ka ligėsi dhe paudhėsi. 


8

  Ai rri nė pritė nė fshatra, vret tė pafajshmin nė vende tė fshehta; sytė e tij pėrgjojnė fatkeqin. 


9

  Ai rri nė pritė nė vende tė fshehta si luani nė strofkėn e tij; rri nė pritė pėr tė kapur tė mjerin; ai e rrėmben tė mjerin duke e tėrhequr nė rrjetėn e tij. 


10

  Ai rri i strukur dhe i mbledhur, dhe fatzinjtė mposhten para forcės sė tij. 


11

  Ai thotė nė zemėr tė tij: "Perėndia harron, fsheh fytyrėn e tij, nuk do ta shohė kurrė". 


12

  Ēohu, o Zot; o Perėndi, ngre dorėn tėnde; mos i harro tė mjerėt. 


13

  Pse i pabesi pėrēmon Perėndinė? Ai thotė nė zemėr tė tij: "Ti nuk do t`i kėrkosh llogari". 


14

  Por ti e ke parė, sepse ti vėren me kujdes ligėsinė dhe pikėllimin, pėr ta larė mė pas me dorėn tėnde; fatkeqi i ka shpresat te ti; ti je ai qė ndihmon jetimin. 


15

  Thyeja krahun tė pabesit dhe tė ligut; nė rast se ti do tė kėrkosh ligėsinė e tij, nuk do ta gjesh mė. 


16

  Zoti ėshtė mbret pėrjetė; kombet janė zhdukur nga toka e tij. 


17

  O Zot, ti dėgjon dėshirėn e njerėzve tė pėrulur; ti e fortėson zemrėn e tyre, veshėt e tu janė tė vėmendshėm, 


18

  pėr t`i dhėnė tė drejtė jetimit dhe tė pikėlluarit, me qėllim qė njeriu i krijuar nga dheu tė mos kallė mė tmerr. 


Psalmet 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: