Albanian Bible

Osea 5

Osea

Return to Index

Chapter 6

1

  Ejani, tė kthehemi tek Zoti, sepse ai na ka copėtuar, por do tė na shėrojė; na ka goditur, por do tė na mbėshtjellė. 


2

  Mbas dy ditėsh do tė na japė pėrsėri jetė, ditėn e tretė do tė na ringjallė dhe ne do tė jetojmė nė prani tė tij. 


3

  E njohim Zotin, tė pėrpiqemi ta njohim mė mirė; ardhja e tij ėshtė e sigurt si agimi. Ai do tė na vijė si shiu, si shiu i fundit dhe i parė mbi tokė. 


4

  "Ēfarė duhet tė bėj me ty, o Efraim? Ēfarė duhet tė bėj me ty, o Judė? Dashuria juaj ėshtė si njė re e mėngjesit, si vesa qė nė mėngjes zhduket shpejt. 


5

  Prandaj i kam prerė me anė tė profetėve, i kam vrarė me fjalėt e gojės sime dhe gjykimet e mia pėr ju janė si drita qė lind. 


6

  Sepse unė dėshiroj mėshirė dhe jo flijimet, dhe njohjen e Perėndisė mė shumė se olokaustet. 


7

  Por, si Adami, ata kanė shkelur besėlidhjen, kanė vepruar me mashtrim ndaj meje. 


8

  Galaadi ėshtė njė qytet keqbėrėsish dhe i pėrlyer me gjak. 


9

  Ashtu si bandat e cubave rrinė nė pritė pėr njė njeri, kėshtu njė turmė priftėrinjsh masakron nė rrugėn e Sikemit, kryen gjėra tė kobshme. 


10

  Nė shtėpinė e Izraelit pashė diēka tė neveritshme: atje kurvėrohet Efraimi, atje ndotet Izraeli. 


11

  Edhe pėr ty, o Judė, ėshtė rezervuar njė korrje, kur do ta kthej popullin tim nga robėria". 


Osea 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: