Albanian Bible

Osea 12

Osea

Return to Index

Chapter 13

1

  Kur Efraimi fliste me tė dridhura, e lartonte vetveten nė Izrael, por kur u bė fajtor me Baalin, ai vdiq. 


2

  Tani vazhdojnė tė mėkatojnė, dhe me argjendin e tyre kanė bėrė njė mori figurash tė derdhura, idhuj sipas kuptimit tė tyre, tė gjitha vepra artizanėsh. Pėr ta thuhet: "Njerėzit qė ofrojnė flijime le tė puthin viēat". 


3

  Prandaj do tė jenė si njė re mėngjesore, si vesa qė nė mėngjes zhduket shpejt, si byku qė e merr era nga lėmi, si tymi qė del nga oxhaku. 


4

  "Megjithatė unė jam Zoti, Perėndia yt, qė nga vendi i Egjiptit; ti nuk duhet tė pranosh tjetėr Perėndi veē meje dhe nuk ka tjetėr Shpėtimtar jashtė meje. 


5

  Unė tė njoha nė shkretėtirė, nė tokėn e thatėsirės sė madhe. 


6

  Kur kishin kullotė, ngopeshin; kur ngopeshin, zemra e tyre krenohej; prandaj mė kanė harruar. 


7

  Kėshtu unė do tė jem pėr ta si njė luan, do tė rri nė pritė mbi rrugė si leopard; 


8

  do t`i sulmoj si njė arushė qė ia kanė marrė kėlyshėt dhe t`u ēaj kafazin e kraharorit; do t`i ha si njė luaneshė, bishat e fushave do t`i shqyejnė. 


9

  Ti je shkatėrruar, o Izrael, sepse je kundėr meje, kundėr ndihmės sate. 


10

  Ku ėshtė tani mbreti yt, qė tė mund tė tė shpėtojė nė tė gjitha qytetet e tua? Ku janė gjykatėsit e tu pėr tė cilėt thoshje: "Nėm njė mbret dhe disa krerė"? 


11

  Tė kam dhėnė njė mbret nė zemėrimin tim dhe ta mora pėrsėri nė tėrbimin tim. 


12

  Paudhėsia e Efraimit ėshtė mbyllur nė vend tė tė sigurt, mėkati i tij mbahet i fshehur. 


13

  Dhembje grash qė lindin do tė vinė mbi tė. Éshtė njė bir pa mend, sepse nuk duhet tė qėndrojė gjatė nė vendin ku dalin fėmijėt. 


14

  Unė do t`i shpengoj nga pushteti i Sheolit, do t`i shpėtoj nga vdekja. O vdekje, unė do tė jem murtaja jote. O Sheol, unė do tė jem shkatėrrimi yt. Pendimi ėshtė fshehur nga sytė e mi. 


15

  Edhe nė rast se ėshtė frytdhėnės midis vėllezėrve tė tij, do tė vijė nga shkretėtira era e lindjes, do tė ngrihet nga shkretėtira era e Zotit, atėherė burimi i tij do tė thahet, gurra e tij do tė shterojė. Ai do tė plaēkitė thesarin e ēdo ene tė ēmuar. 


16

  Samaria do tė shkretohet, sepse ka ngritur krye kundėr Perėndisė tė saj. Do tė bien nga shpata; fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė dhe grave tė tyre me barrė do t`u ēajnė barkun". 


Osea 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: