Albanian Bible

Malakia 4

Mateu

Return to Index

Chapter 1

1

  Libri i gjenealogjisė sė Jezu Krishtit, birit tė Davidit, birit tė Abrahamit. 


2

  Abrahamit i lindi Isaku; Isakut i lindi Jakobi; Jakobit i lindi Juda dhe vėllezėrit e tij. 


3

  Judės i lindi nga Tamara Faresi dhe Zara; Faresit i lindi Esromi; Esromit i lindi Arami; 


4

  Aramit i lindi Aminadabi; Aminadabit i lindi Naasoni; Naasonit i lindi Salmoni. 


5

  Salmonit i lindi Boozi nga Rahabi; Boozit i lindi Obedi nga Ruthi; Obedit i lindi Jeseu. 


6

  Jeseut i lindi Davidi mbret; mbretit David i lindi Salomoni nga ajo qė kishte qenė bashkėshortja e Urias. 


7

  Salomonit i lindi Roboami; Roboamit i lindi Abia; Abias i lindi Asai. 


8

  Asait i lindi Jozafati; Jozafatit i lindi Jorami; Joramit i lindi Ozia. 


9

  Ozias i lindi Joatami; Joatamit i lindi Akazi; Akazit i lindi Ezekia. 


10

  Ezekias i lindi Manaseu; Manaseut i lindi Amoni; Amonit i lindi Josia. 


11

  Josias i lindi Jekonia dhe vėllezėrit e tij nė kohėn e internimit nė Babiloni. 


12

  Pas internimit nė Babiloni Jekonias i lindi Salatieli; Salatielit i lindi Zorobabeli. 


13

  Zorobabelit i lindi Abiudi; Abiudit i lindi Eliakimi; Eliakimit i lindi Azori. 


14

  Azorit i lindi Sadoku; Sadokut i lindi Akimi; Akimit i lindi Eliudi. 


15

  Eliudit i lindi Eleazari, Eleazarit i lindi Matthani, Matthanit i lindi Jakobi. 


16

  Jakobit i lindi Jozefi, bashkėshorti i Marisė, nga e cila lindi Jezusi, qė quhet Krisht. 


17

  Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza; dhe, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe, nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza. 


18

  Tani lindja e Jezu Krishtit ndodhi nė kėtė mėnyrė: Maria, nėna e tij, i ishte premtuar Jozefit, por para se tė fillonin tė rrinin bashkė, mbeti shtatzėnė nga Frymėn e Shenjtė. 


19

  Atėherė Jozefi, i fejuari i saj, i cili ishte njeri i drejtė dhe nuk donte ta poshtėronte botėrisht, vendosi ta linte fshehtas. 


20

  Por, ndėrsa bluante me vete kėto ēėshtje, ja qė iu shfaq nė ėndėrr njė engjell i Zotit dhe i tha: ``Jozef, bir i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh me vete Marinė si gruan tėnde, sepse ē`ėshtė ngjizur nė tė ėshtė vepėr e Frymės sė Shenjtė. 


21

  Dhe ajo do tė lindė njė djalė dhe ti do t`i vėsh emrin Jezus, sepse ai do tė shpėtojė popullin e tij nga mėkatet e tyre``. 


22

  E gjithė kjo ndodhi qė tė pėrmbushej fjala e Zotit, e thėnė me anė tė profetit qė thotė: 


23

  ``Ja, virgjėresha do tė mbetet shtatzėnė dhe do tė lindė njė djalė, tė cilit do t`i venė emrin Emanuel, qė do tė thotė: "Zoti me ne"``. 


24

  Dhe Jozefi, si u zgjua nga gjumi, veproi ashtu siē e kishte urdhėruar engjėlli i Zotit dhe e mori pranė vetės gruan e tij; 


25

  por ai nuk e njohu, derisa ajo lindi djalin e saj tė parėlindur, tė cilit ia vuri emrin Jezus. 


Mateu 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: