Albanian Bible

Mateu 20

Mateu

Return to Index

Chapter 21

1

  Kur iu afruan Jeruzalemit dhe arritėn nė Betfage, afėr malit tė Ullinjve, Jezusi dėrgoi dy dishepuj, 


2

  duke u thėnė atyre: ``Shkoni nė fshatin qė ndodhet pėrballė jush; aty do tė gjeni menjėherė njė gomare tė lidhur dhe njė pulishtė me tė; zgjidhini dhe m`i sillni! 


3

  Dhe nėse dikush ju thotė gjė, i thoni se Zoti ka nevojė pėr to, por do t`i kthejė shpejt``. 


4

  Tani kjo ndodhi pėr tė pėrmbushur ē`ishtė thėnė nga profeti, qė thotė: 


5

  ``I thoni bijės sė Sionit: Ja po tė vjen mbreti yt, zemėrbutė, hipur mbi njė gomare, madje njė pulishtė, pjellė e njė kafshe barrė``. 


6

  Dishepujt shkuan dhe vepruan ashtu si i kishte urdhėruar Jezusi. 


7

  Sollėn gomaren dhe pulishtin, shtruan mbi to mantelet e tyre, dhe ai u hipi. 


8

  Dhe njė turmė shumė e madhe shtronte mantelet e veta gjatė rrugės, ndėrsa tė tjerė thyenin degė nga pemėt dhe i shtronin mbi rrugė. 


9

  Turmat qė vinin pėrpara dhe ato qė e ndiqnin brohoritnin, duke thėnė: ``Hosana Birit tė Davidit! Bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit! Hosana nė vendet shumė tė larta!``. 


10

  Dhe kur hyri Jezusi nė Jeruzalem, gjithė qyteti u ngrit nė kėmbė dhe tha: ``Kush ėshtė ky?``. 


11

  Dhe turmat thonin: ``Ky ėshtė Jezusi, profeti nga Nazareti i Galilesė. 


12

  Pastaj Jezusi hyri nė tempullin e Perėndisė, i dėboi tė gjithė ata qė shisnin dhe blinin nė tempull dhe pėrmbysi tryezat e kėmbyesve tė parave dhe ndenjėset e shitėsve tė pėllumbave. 


13

  Dhe u tha atyre: ``Éshtė shkruar: "Shtėpia ime do tė quhet shtėpi lutje", por ju e keni kthyer nė njė shpellė kusarėsh``. 


14

  Atėherė iu paraqitėn tė verbėr dhe tė ēalė, dhe ai i shėroi. 


15

  Por krerėt e priftėrinjve dhe skribėt, kur panė mrekullitė qė ai kishte bėrė dhe fėmijėt qė brohoritnin nė tempull duke thėnė: ``Hosana Birit tė Davidit!``, u zemėruan, 


16

  dhe i thanė: ``A po dėgjon ti ēfarė thonė kėta?``. Jezusi u tha atyre: ``Po! A nuk keni lexuar kurrė: "Nga goja e tė vegjėlve dhe tė foshnjave nė gji ti ke pėrgatitur lavdi"?``. 


17

  Dhe, mbasi i la ata, doli nga qyteti pėr nė Betani, dhe atje kaloi natėn. 


18

  Nė mėngjes, kur po kthehej nė qytet e mori uria. 


19

  Dhe gjatė rrugės pa njė fik dhe iu afrua, por nuk gjeti asgjė pėrveē gjetheve; dhe i tha: ``Mos u lidhtė mė kurrė fryt prej teje pėrjetė!``. Dhe fiku u tha menjėherė. 


20

  Kur e panė kėtė, dishepujt u ēuditėn dhe thanė: ``Qysh u tha fiku nė ēast?``. 


21

  Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė ju them qė, po tė keni besim dhe tė mos dyshoni, do tė bėni jo vetėm atė qė unė i bėra fikut, por, edhe sikur t`i thoni kėtij mali: "Hiqu andej dhe hidhu nė det", kjo do tė ndodhė. 


22

  Dhe gjithēka tė kėrkoni nė lutje, duke patur besim, do tė merrni``. 


23

  Kur hyri nė tempull, krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e popullit iu afruan, ndėrsa i mėsonte, dhe i thanė: ``Me ē`pushtet i bėn ti kėto gjėra? Dhe kush ta ka dhėnė kėtė pushtet?``. 


24

  Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Edhe unė do t`ju bėj njė pyetje, dhe nė qoftė se ju do tė mė pėrgjigjeshit, unė gjithashtu do t`ju them me ē`pushtet i kryej kėto gjėra. 


25

  Pagėzimi i Gjonit nga erdhi? Nga qielli apo nga njerėzit?``. Dhe ata arsyetonin midis tyre duke thėnė: ``Po t`i themi nga qielli, do tė na thotė: "Pėrse atėhėrė nuk i besuat?". 


26

  Nė qoftė se i themi nga njerėzit, kemi frikė nga turma, sepse tė gjithė e konsiderojnė Gjonin profet``. 


27

  Dhe iu pėrgjigjėn Jezusit duke thėnė: ``Nuk e dimė``. Atėhėrė ai u tha atyre: ``As unė nuk do t`ju them me ē`pushtet i bėj kėto gjėra". 


28

  ``Ē`mendoni? Njė njeri kishte dy bij dhe duke iu drejtuar tė parit tha: "Bir, shko sot tė punosh nė vreshtin tim"; 


29

  por ai u pėrgjigj dhe tha: "Nuk dua"; por mė vonė, i penduar, shkoi. 


30

  Pastaj iu kthye tė dytit dhe i tha tė njėjtėn gjė. Dhe ai u pėrgjigj dhe tha: "Po, imzot, do ta bėj", por nuk shkoi. 


31

  Cili nga tė dy e kreu vullnetin e tė atit?``. Ata i thanė: ``I pari``. Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė ju them se tagrambledhėsit dhe prostitutat hyjnė para jush nė mbretėrinė e qiejve. 


32

  Sepse Gjoni erdhi tek ju nė rrugėn e drejtėsisė, dhe iu nuk i besuat, ndėrsa tagrambledhėsit dhe prostitutat i besuan; as mbasi i keni parė kėto gjėra, nuk u penduat pėr t`i besuar``. 


33

  ``Dėgjoni njė shėmbėlltyrė tjetėr: Ishte njė pronar shtėpie, i cili mbolli njė vresht, e rrethoi me gardh, gėrmoi njė vend ku tė shtrydhte rrushin, ndėrtoi njė kullė dhe, mbasi ua besoi disa vreshtarėve, u nis nė njė vend tė huaj. 


34

  Dhe kur erdhi koha e tė vjelave, ai dėrgoi shėrbėtorėt e vet te vreshtarėt, pėr tė marrė frutat e tij, 


35

  por vreshtarėt i kapėn shėrbėtorėt e tij, njėrin e rrahėn, njė tjetėr e vranė dhe njė tjetėr e vranė me gurė. 


36

  Pėrsėri, ai dėrgoi shėrbėtorė tė tjerė, mė shumė se tė parėt, dhe kėta vreshtarėt i trajtuan nė tė njėjtėn mėnyrė. 


37

  Mė nė fund ai i dėrgoi atyre birin e vet duke thėnė: "Pėr djalin tim do tė kenė respekt!". 


38

  Por vreshtarėt, kur e panė tė birin, i thanė njeri tjetrit: "Ky ėshtė trashėgimtari; ejani, ta vrasim dhe marrim si pronė trashėgiminė e tij". 


39

  Dhe e kapėn, e nxorėn jashtė nga vreshti dhe e vranė. 


40

  Tani, kur tė vijė i zoti i vreshtit, ēfarė do t`u bėjė kėtyre vreshtarėve?``. 


41

  Ata i thanė: ``Ai do t`i vrasė keqas ata faqezinj dhe do t`ua besojė vreshtin vreshtarėve tė tjerė, tė cilėt do t`i japin prodhimet nė kohėn e vet``. 


42

  Jezusi u tha atyre: ``A nuk keni lexuar kurrė nė Shkrimet: "Guri, qė ndėrtuesit e nxorėn tė papėrdorshėm, u bė guri i qoshes. Kjo ėshtė vepėr e Zotit, dhe ėshtė e mrekullueshme nė sytė tonė"? 


43

  Prandaj unė po ju them se juve do t`ju hiqet mbretėria e Perėndisė dhe do t`i jepet njė kombi qė do ta bėjė tė japė fryt. 


44

  Dhe ai qė do tė bjerė mbi kėtė gur do tė bėhet copėcopė; dhe ai mbi tė cilin do tė bjerė ai do tė jetė i thėrrmuar``. 


45

  Dhe krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė, kur i dėgjuan shėmbėlltyrat e tij, e kuptuan se po fliste pėr ta. 


46

  Dhe kėrkonin ta kapnin, por kishin frikė nga turmat, sepse ato e konsideronin profet. 


Mateu 22

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: