Albanian Bible

Marku 15

Marku

Return to Index

Chapter 16

1

  Si kaloi e shtuna, Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit, dhe Salomeja blenė aroma pėr tė shkuar tė vajosin Jezusin. 


2

  Nė mėngjesin e ditės sė parė tė javės, shumė herėt, ato erdhėn te varri, kur po lindte dielli. 


3

  Dhe thonin nė mes tyre: ``Kush do tė na rrokullisė gurin nga hyrja e varrit?``. 


4

  Por, kur ngritėn sytė, panė se guri ishte rrokullisur, megjithėse ishte shumė i madh. 


5

  Hynė, pra, nė varr dhe panė njė djalosh qė ishte ulur nė tė djathtė, tė veshur me tė bardha, dhe mbetėn tė trembura. 


6

  Dhe ai u tha atyre: ``Mos u trembni! Ju kėrkoni Jezusin Nazareas qė ka qenė kryqėzuar; ai u ringjall, nuk ėshtė kėtu; ja vendi ku e kishin vėnė. 


7

  Por shkoni dhe u thoni dishepujve tė tij dhe Pjetrit se ai po ju pararend nė Galile; atje do ta shihni, ashtu siē ju pati thėnė``. 


8

  Dhe ato dolėn shpejt dhe ikėn nga va-rri, sepse i zuri tmerri dhe habia; dhe nuk i thanė asgjė kurrkujt, sepse kishin frikė. 


9

  Tani Jezusi, pasi ishte ringjallur nė mėngjesin e ditės sė parė tė javės, iu shfaq sė pari Marisė Magdalenė, nga e cila pati dėbuar shtatė demonė. 


10

  Dhe ajo shkoi dhe ua tregoi atyre qė kishin qenė bashkė me tė, tė cilėt ishin tė pikėlluar dhe e qanin. 


11

  Por kėta, kur dėgjuan se ishte gjallė dhe se u pa nga ajo, nuk i besuan. 


12

  Mbas kėtyre gjėrave, iu shfaq nė trajtė tjetėr dyve prej tyre, qė po shkonin nė fshat. 


13

  Edhe ata shkuan dhe ua treguan tė tjerėve; por as kėtyre nuk u besuan. 


14

  Nė fund iu shfaq tė njėmbėdhjetėve kur ishin nė tryezė dhe i qortoi pėr mosbesimin e tyre dhe pėr ngurtėsinė e zemrės, sepse nuk u kishin besuar atyre qė e kishin parė tė ringjallur. 


15

  Pastaj u tha atyre: ``Dilni nė mbarė botėn dhe i predikoni ungjillin ēdo krijese; 


16

  ai qė beson dhe ėshtė pagėzuar, do tė jetė i shpėtuar; por ai qė nuk ka besuar, do tė jetė i dėnuar. 


17

  Dhe kėto janė shenjat qė do t`i pėrcjellin ata qė do tė besojnė: nė emrin tim ata do t`i dėbojnė demonėt, do tė flasin gjuhė tė reja; 


18

  do t`i kapin me dorė gjarpėrinjtė, edhe nėse do tė pijnė diēka qė shkakton vdekjen, nuk do t`u bėjė asnjė tė keqe; do t`i vėnė duart mbi tė sėmurėt dhe kėta do tė shėrohen``. 


19

  Zoti Jezus, pra, mbasi u foli, u ngrit nė qiell dhe u ul nė tė djathtė tė Perėndisė. 


20

  Pastaj ata dolėn dhe predikuan kudo, ndėrsa Zoti bashkėvepronte me ta dhe e vėrtetonte fjalėn me shenjat qė e shoqėronin. Amen. 


Luka 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: