Albanian Bible

Luka 12

Luka

Return to Index

Chapter 13

1

  Pikėrisht nė atė kohė ishin aty disa qė i treguan pėr ata Galileasve, gjakun e tė cilėve Pilati e kishte pėrzier me flijimet e tyre. 


2

  Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha: ``A mendoni ju se ata Galileas ishin mė shumė mėkatarė nga gjithė Galileasit e tjerė, sepse vuajtėn tė tilla gjėra? 


3

  Unė po ju them: Jo! Por nėse ju nuk pendoheni, do tė vdisni tė gjithė me tė njėjtėn mėnyrė. 


4

  Ose, a mendoni ju qė ata tė tetėmbėdhjetė, mbi tė cilėt ra kulla nė Siloe dhe i vrau, ishin mė shumė fajtorė se gjithė banorėt e Jeruzalemit? 


5

  Unė po ju them: Jo! Por nėse ju nuk pendoheni, do tė vdisni tė gjithė me tė njėjtėn mėnyrė``. 


6

  Atėherė ai tha kėtė shėmbėlltyrė: ``Njė njeri kishte njė fik tė mbjellė nė vreshtin e tij; ai erdhi e kėrkoj fryte, por nuk gjeti. 


7

  Atėherė i tha vreshtarit: "Ja, u bėnė tre vjet tashmė qė unė vij e kėrkoi frytin e kėtij fiku dhe s`po gjej; preje; pse tė zėrė kot tokėn?". 


8

  Por ai u pėrgjigj dhe tha: "Zot, lėre edhe kėtė vit, qė ta punoj pėrreth dhe t`i hedh pleh 


9

  dhe, po dha fryt, mirė; pėrndryshe, pastaj do ta presėsh"``. Shėrimi i njė gruaje tė paralizuar 


10

  Njė tė shtunė Jezusi po mėsonte nė njė sinagogė. 


11

  Dhe ja, ishte njė grua, e cila prej tetėmbėdhjetė vjetėsh kishte njė frymė lėngate, dhe ajo ishte krejt e kėrrusur dhe nė asnjė mėnyrė nuk drejtohej dot. 


12

  Dhe kur Jezusi e pa, e thirri pranė vetes dhe i tha: ``O grua, ti je e liruar nga lėngata jote``. 


13

  Dhe i vuri duart mbi tė dhe ajo u drejtua menjėherė, dhe pėrlėvdonte Perėndinė. 


14

  Por kryetari i sinagogės, i indinjuar sepse Jezusi kishte shėruar ditėn e shtunė, iu drejtua turmės dhe i tha: ``Gjashtė janė ditėt kur duhet tė punohet; ejani, pra, tė shėroheni nė ato ditė dhe jo ditėn e shtunė``. 


15

  Atėherė Zoti u pėrgjigj dhe tha: ``Hipokritė! A nuk e zgjidh secili nga ju tė shtunave nga grazhdi kaun e vet, ose gomarin e ta ēojė pėr tė pirė? 


16

  A nuk duhej, pra, tė zgjidhej nga kėto pranga, ditėn e shtunė, kjo qė ėshtė bijė e Abrahamit dhe qė Satani e mbajti lidhur prej tetėmbėdhjetė vjetėsh?``. 


17

  Dhe, kur ai thoshte kėto gjėra, tė gjithė kundėrshtarėt e tij mbetėn tė turpėruar, ndėrsa mbarė turma gėzohej pėr tė gjitha veprat madhėshtore qė ai kishte kryer. 


18

  Atėherė ai tha: ``Kujt i pėrngjan mbretėria e Perėndisė, me se ta krahasoj? 


19

  I ngjan kokrrės sė sinapit, qė njė njeri e mori dhe e hodhi nė kopshtin e vet; pastaj u rrit dhe u bė njė pemė e madhe, dhe zogjtė e qiellit erdhėn e kėrkuan strehė nė degėt e saj``. 


20

  Pastaj tha pėrsėri: ``Me se ta krahasoj mbretėrinė e Perėndisė? 


21

  Ajo i ngjan majasė qė e merr njė grua dhe e pėrzien me tri masa mielli deri sa tė mbruhet i gjithė``. 


22

  Dhe ai kalonte nėpėr qytete dhe fshatra duke mėsuar, e kėshtu po i afrohej Jeruzalemit. 


23

  Dhe njė njeri e pyeti: ``Zot, a janė pak ata qė do tė shpėtohen?``. Ai u tha atyre: 


24

  ``Pėrpiquni tė hyni nėpėr derė tė ngushtė, sepse unė po ju them se shumė do tė kėrkojnė tė hyjnė dhe nuk do tė munden. 


25

  Kur i zoti i shtėpisė ėshtė ēuar dhe ka mbyllur derėn, ju atėherė, qė keni mbetur jashtė, do tė filloni tė trokitni nė derė duke thėnė: "Zot, Zot, na e hap". Por ai, duke u pėrgjigjur, do tė thotė: "Nuk e di nga vini". 


26

  Atėherė do tė filloni tė thoni: "Po ne hėngrėm dhe pimė me ty dhe ti mėsove ndėr rrugėt tona". 


27

  Por ai do thotė: "Unė po ju them se nuk di nga vini; largohuni nga unė, tė gjithė ju qė bėni paudhėsi". 


28

  Atje do tė jetė qarje dhe kėrcėllim dhėmbėsh, kur tė shihni Abrahamin, Isakun, Jakobin dhe gjithė profetėt nė mbretėrinė e Perėndisė, ndėrsa ju do tė dėboheni pėrjashta. 


29

  Dhe do tė vijnė nga lindja e nga perėndimi, nga veriu dhe nga jugu, dhe do tė ulen nė tryezė nė mbretėrinė e Perėndisė. 


30

  Dhe ja, disa ndėr tė fundit do tė jenė tė parėt, dhe disa nga tė parėt do tė jenė tė fundit``. 


31

  Po nė atė ditė disa farisenj erdhėn dhe i thanė: ``Nisu dhe largohu prej kėtej, sepse Herodi do tė tė vrasė``. 


32

  Dhe ai u pėrgjigj atyre: ``Shkoni e i thoni asaj dhelpre: "Ja, sot dhe nesėr po dėboj demonė dhe kryej shėrime, dhe tė tretėn ditė po i jap fund punės sime". 


33

  Por sot, nesėr e pasnesėr mė duhet tė ec, sepse nuk mundet qė njė profet tė vdesė jashtė Jeruzalemit. 


34

  Jeruzalem, Jeruzalem, qė i vret profetet dhe i vret me gurė ata qė tė janė dėrguar! Sa herė desha t`i mbledh bijtė e tu sikurse klloēka i mbledh nėn krahė zogjtė e vet, por ju nuk deshėt! 


35

  Ja, shtėpia juaj ju lihet e shkretė. Dhe unė po ju them se nuk do tė mė shihni mė deri sa tė vijė koha tė thoni: "Bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit"``. 


Luka 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: