Albanian Bible

Luka 14

Luka

Return to Index

Chapter 15

1

  Pastaj tė gjithė tagrambledhėsit dhe mėkatarėt i afroheshin pėr ta dėgjuar. 


2

  Dhe farisenjtė dhe skribėt murmuritnin duke thėnė: ``Ky i pranon mėkatarėt dhe ha bashkė me ta``. 


3

  Atėherė ai u tha kėtė shėmbėlltyrė: 


4

  ``Cili njeri prej jush, qė ka njėqind dele dhe njė prej tyre t`i humbasė, nuk i lė tė nėntėdhjetė e nėntat nė shkretirė dhe nuk shkon pas asaj qė humbi deri sa ta gjejė? 


5

  Dhe, kur e gjen, e merr mbi supe gjithė gaz; 


6

  dhe, kur arrin nė shtėpi, i thėrret miqtė dhe fqinjėt dhe u thotė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta delen time qė mė kishte humbur. 


7

  Dhe unė po ju them se po kėshtu nė qiell do tė ketė mė shumė gėzim pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet, sesa pėr nėntėdhjetė e nėntė tė drejtėt, qė nuk kanė nevojė tė pendohen. 


8

  Ose, cila grua qė ka dhjetė dhrahmi dhe humbet njė nga ato, nuk ndez llambėn, nuk e fshin shtėpinė dhe nuk kėrkon me kujdes derisa ta gjejė? 


9

  Dhe, kur e gjen, fton tok shoqet dhe fqinjėt, duke thėnė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta dhrahminė qė kisha humbur". 


10

  Po kėshtu po ju them: do tė ketė gėzim nė mes tė engjėjve tė Perėndisė pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet``. 


11

  Tha akoma: ``Njė njeri kishte dy bij. 


12

  Mė i riu i tyre i tha babait: "Atė, mė jep pjesėn e pasurisė qė mė takon". Dhe i ati ua ndau mes tyre pasurinė. 


13

  Mbas pak ditėsh biri mė i ri mblodhi ēdo gjė, shkoi nė njė vend tė largėt dhe atje e prishi gjithė pasurinė, duke bėrė njė jetė tė shthurur. 


14

  Por, si i shpenzoi tė gjitha, nė atė vend ra njė zi e madhe buke, dhe ai filloi tė jetė nė hall. 


15

  Atėherė shkoi e iu ngjit pas njė banori tė atij vendi, i cili e ēoi nė arat e tij qė tė ruajė derrat. 


16

  Dhe ai dėshironte tė mbushte barkun me lendet qė hanin derrat, por askush nuk ia jepte. 


17

  Atėherė erdhi nė vete dhe tha: "Sa punėtorėve mėditės tė atit tim u tepron buka, kurse unė po vdes nga uria! 


18

  Do tė ēohem dhe do tė shkoj tek im atė dhe do t`i them: Atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje; 


19

  nuk jam mė i denjė tė quhem yt bir; trajtomė si njė nga mėditėsit e tu". 


20

  U ēua, pra, dhe shkoi tek i ati. Por kur ishte ende larg, i ati e pa dhe dhembshuri; u lėshua vrap, ra mbi qafėn e tij dhe e puthi. 


21

  Dhe i biri i tha: "O atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje dhe nuk jam mė i denjė tė quhem biri yt". 


22

  Por i ati u tha shėrbėtorėve tė vet: "Sillni kėtu rrobėn mė tė bukur dhe visheni, i vini njė unazė nė gisht dhe sandale nė kėmbė. 


23

  Nxirrni jashtė viēin e majmur dhe thereni; tė hamė dhe tė gėzohemi, 


24

  sepse ky biri im kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri". Dhe filluan tė bėnin njė festė tė madhe. 


25

  Djali i tij i madh ishte nė ara; dhe kur u kthye dhe iu afrua shtėpisė, dėgjoi kėngė e valle. 


26

  Atėherė thirri njė shėrbėtor dhe e pyeti ē`ishte e gjitha kjo. 


27

  Dhe ai i tha: "U kthye yt vėlla dhe yt atė theri viēin e majmur, sepse iu kthye djali shėndoshė e mirė". 


28

  Kur i dėgjoj kėto, ai u zemėrua dhe nuk deshi tė hynte; atėherė i ati doli dhe iu lut tė hynte. 


29

  Por ai iu pėrgjigj tė atit dhe tha: "Ja, u bėnė kaq vite qė unė tė shėrbej dhe kurrė s`kam shkelur asnjė nga urdhėrat e tu, e megjithėatė kurrė s`mė dhe njė kec pėr tė bėrė njė festė me miqtė e mi. 


30

  Por, kur u kthye ky djali yt, qė prishi pasurinė tėnde me prostituta, ti there pėr tė viēin e majmur". 


31

  Atėherė i ati i tha: "O bir, ti je gjithmonė me mua, dhe ēdo gjė qė kam ėshtė jotja. 


32

  Por duhet tė festojmė dhe tė gėzohemi, sepse ky vėllai yt kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri"``. 


Luka 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: