Albanian Bible

Veprat e Apostujve 11

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 12

1

  Dhe nė atė kohė mbreti Herod filloi tė pėrndjekė disa nga kisha. 


2

  Dhe e vrau me shpatė Jakobin, vėllain e Gjonit. 


3

  Dhe, duke parė se kjo u pėlqente Judenjve, urdhėroi tė arrestohet edhe Pjetri (ishin ditėt e tė Ndormėve). 


4

  Mbasi e arrestoi, e futi nė burg dhe ua besoi ruajtjen e tij katėr skuadrave, me nga katėr ushtarė secila, duke menduar ta nxjerrė para popullit mbas Pashkės. 


5

  Por, ndėrsa Pjetrin e ruanin nė burg, nga ana e kishės bėnin lutje tė vazhdueshme te Perėndia pėr tė. 


6

  Dhe natėn, para se ta nxirrte Herodi pėrpara popullit, Pjetri po flinte nė mes dy ushtarėve, i lidhur me dy zinxhirė; dhe rojet para portės ruanin burgun. 


7

  Dhe ja, njė engjėll i Zotit u duk dhe njė dritė e ndriēoi qelinė; dhe ai i ra Pjetrit nė ijė, e zgjoi duke thėnė: ``Ēohu shpejt!``. Dhe zinxhirėt i ranė nga duart. 


8

  Pastaj engjėlli i tha: ``Ngjishu dhe lidhi sandalet!``. Dhe ai bėri kėshtu. Pastaj i tha: ``Mbėshtillu me mantelin dhe ndiqmė!``. 


9

  Dhe Pjetri, mbasi doli, e ndiqte pa e kuptuar se ē`po i ndodhte me anė tė engjėllit ishte e vėrtetė; sepse ai pandehte se kishte njė vegim. 


10

  Dhe, si kaluan vendrojėn e parė dhe tė dytė, arritėn te dera e hekurt qė tė ēonte nė qytet, dhe ajo u hap pėrpara tyre vetvetiu; dhe, mbasi dolėn, pėrshkuan njė rrugė dhe papritmas engjėlli e la atė. 


11

  Kur Pjetri erdhi nė vete, tha: ``Tani me tė vėrtetė po e di se Zoti ka dėrguar engjėllin e vet dhe mė liroi nga duart e Herodit duke e bėrė tė kotė gjithė atė qė priste populli i Judenjve``. 


12

  Kur e kuptoi situatėn, ai u nis pėr nė shtėpinė e Marisė, nėnės sė Gjonit, tė mbiquajtur Mark, ku shumė vėllezėr ishin mbledhur dhe po luteshin. 


13

  Sapo Pjetri i ra derės sė hyrjes, njė shėrbėtore qė quhej Rode u afrua me kujdes pėr tė dėgjuar. 


14

  Dhe, kur njohu zėrin e Pjetrit, nga gėzimi nuk e hapi derėn, por rendi brenda dhe njoftoi se Pjetri ndodhej para derės. 


15

  Por ata i thanė: ``Ti flet pėrēart``. Por ajo pohonte se ashtu ishte. Dhe ata thoshnin: ``Éshtė engjėlli i tij!``. 


16

  Ndėrkaq Pjetri vazhdonte tė trokiste. Ata, kur e hapėn, e panė atė dhe u mahnitėn. 


17

  Por ai u bėri shenjė me dorė tė heshtnin dhe u tregoi se si Zoti e kishte nxjerrė nga burgu. Pastaj tha: ``Ua tregoni kėto Jakobit dhe vėllezėrve!``. Pastaj doli dhe shkoi nė njė vend tjetėr. 


18

  Kur zbardhi dita, u bė njė pėshtjellim i madh nė mes tė ushtarėve, sepse nuk dinin ē`kishte ndodhur me Pjetrin. 


19

  Dhe Herodi nisi ta kėrkojė, por nuk e gjeti, dhe, mbasi i mori nė pyetje rojet, urdhėroi qė tė vriten. Pastaj zbriti nga Judeja nė Cezare dhe atje qėndroi pėr pak kohė. 


20

  Por Herodi ishte i zemėruar kundėr tirasve dhe sidonasve; por ata, si u morėn vesh midis tyre, u paraqitėn para tij dhe, mbasi ia mbushėn mendjen Blastit, kamarierit tė mbretit, kėrkuan paqe, sepse 


21

  Ditėn e caktuar Herodi, i veshur me mantelin mbretėror dhe i ulur mbi fron, u mbajti njė fjalim. 


22

  Populli e brohoriste, duke thėnė: ``Zė e Perėndisė dhe jo e njeriut!``. 


23

  Nė atė ēast njė engjėll i Zotit e goditi, sepse nuk i kishte dhėnė lavdi Perėndisė; dhe, i brejtur nga krimbat, vdiq. 


24

  Ndėrkaq fjala e Perėndisė rritej dhe pėrhapej. 


25

  Dhe Barnaba dhe Sauli, mbasi e pėrfunduan misionin e tyre, u kthyen nga Jeruzalemi nė Antioki duke e marrė me vete Gjonin, tė mbiquajtur Mark. 


Veprat e Apostujve 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: