Albanian Bible

Veprat e Apostujve 24

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 25

1

  Kur Festi arriti nė krahinė, mbas tri ditėsh u ngjit nga Cezarea nė Jeruzalem. 


2

  Kryeprifti dhe krerėt e Judenjve i paraqitėn akuzat kundėr Palit dhe i luteshin, 


3

  duke kėrkuar t`u bėnte favorin qė Palin ta binin nė Jeruzalem; kėshtu ata do ta vrisnin nė njė pritė rrugės. 


4

  Por Festi u pėrgjigj qė Pali ruhej nė Cezare dhe qė ai vetė do tė shkonte aty shpejt. 


5

  ``Prandaj njerėzit me influencė midis jush``, tha ai, ``le tė zbresin me mua; dhe, nė qoftė se ka ndonjė faj te ky njeri, le ta akuzojnė``. 


6

  Si qėndroi midis tyre jo mė shumė se tetė a dhjetė ditė, Festi zbriti nė Cezare; tė nesėrmen zuri vend nė gjykatė dhe urdhėroi qė tė sillnin Palin. 


7

  Kur erdhi ai, Judenjtė qė kishin zbritur nga Jeruzalemi e rrethuan, dhe drejtuan kundėr Palit shumė akuza tė rėnda, tė cilat nuk mund t`i vėrtetonin. 


8

  Nė mbrojtje tė vet Pali thoshte: ``Unė nuk kam mėkatuar as kundėr ligjit tė Judenjve, as kundėr tempullit, as kundėr Cezarit``. 


9

  Por Festi, duke dashur t`u bėjė qejfin Judenjve, iu pėrgjigj Palit e tha: ``A dėshiron tė ngjitesh nė Jeruzalem pėr t`u gjykuar para meje pėr kėto gjėra?``. 


10

  Atėherė Pali tha: ``Unė jam para gjykatės sė Cezarit, ku duhet tė gjykohem; unė nuk u kam bėrė asnjė tė padrejtė Judenjve, sikurse ti e di fare mirė. 


11

  Nė qoftė se kam vepruar keq ose kam kryer diēka qė meriton vdekjen, nuk refuzoj qė tė vdes; por nėse s`ka asgjė tė vėrtetė nė gjėrat pėr tė cilat kėta mė akuzojnė, askush nuk mund tė mė dorėzojė nė duart e tyre. Unė i apelohem Cezarit``. 


12

  Atėherė Festi, pasi e bisedoi me kėshillin, u pėrgjigj: ``Ti i je apeluar Cezarit; te Cezari do tė shkosh``. 


13

  Pas disa ditėsh mbreti Agripa dhe Berenike erdhėn nė Cezare pėr tė pėrshėndetur Festin. 


14

  Dhe, mbasi ata ndenjėn disa ditė, Festi ia parashtroi ēėshtjen e Palit mbretit, duke thėnė: ``Feliksi ka lėnė tė burgosur njėfarė njeriu, 


15

  kundėr tė cilit, kur isha nė Jeruzalem, krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e Judenjve, kishin paraqitur akuza, duke kėrkuar dėnimin e tij. 


16

  Unė u dhashė pėrgjigje se nuk ėshtė zakon i Romakėve tė dorėzojnė dikė pėr vdekje para se i akuzuari tė ballafaqohet me paditėsit e tij, dhe t`i jetė dhėnė mundėsia qė tė mbrohet nga akuza. 


17

  Prandaj, kur ata u mblodhėn kėtu, pa e shtyrė punėn, u ula tė nesėrmen nė gjykatė dhe urdhėrova tė ma sjellin kėtė njeri. 


18

  Kur u ngritėn paditėsit e tij, nuk paraqitėn kundėr tij asnjė akuzė pėr gjėrat qė unė dyshoja. 


19

  Por kishin vetėm disa pika mospajtimi pėr fenė e tyre dhe pėr njėfarė Jezusi, qė ka vdekur, dhe pėr tė cilin Pali thoshte se ėshtė i gjallė. 


20

  Dhe duke qenė se unė mbeta ndėrdyshas pėrpara njė konflikt i tė kėtij lloji, e pyeta nėse ai donte tė shkonte nė Jeruzalem dhe tė gjykohej atje lidhur me kėto gjėra. 


21

  Por, mbasi Pali u apelua tek Augusti pėr tė marrė gjykimin e tij, dhashė urdhėr qė ta ruanin derisa tė mundem ta dėrgoj te Cezari``. 


22

  Agripa i tha Festit: ``Do tė doja edhe unė ta dėgjoja kėtė njeri``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Do ta dėgjosh nesėr``. 


23

  Kėshtu tė nesėrmen Agripa dhe Berenike erdhėn me shumė madhėshti dhe, mbasi hynė nė auditor me tribunėt dhe me parinė e qytetit, me urdhėr tė Festit, e sollėn Palin aty. 


24

  Atėherė Festi tha: ``O mbret Agripa, dhe ju tė gjithė qė jeni tė pranishėm kėtu me ne, ju po shihni atė kundėr tė cilit gjithė turma e Judenjve m`u drejtua mua nė Jeruzalem dhe kėtu, duke thirrur se nuk ėshtė mė i denjė tė jetojė. 


25

  Por unė, duke parė se s`ka bėrė asnjė gjė qė tė meritojė vdekjen, dhe duke qenė se ai vetė i ėshtė apeluar Augustit, vendosa ta dėrgoj. 


26

  Dhe duke qenė se s`kam asgjė konkrete qė t`i shkruaj perandorit pėr tė, e solla kėtu para jush, dhe kryesisht para teje, o mbret Agripa, qė pas kėsaj seance tė kem diēka pėr tė shkruar. 


27

  Sepse mė duket e paarsyeshme tė dėrgosh njė tė burgosur pa treguar akuzat kundėr tij``. 


Veprat e Apostujve 26

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: