Albanian Bible

2 e Korintasve 2

2 e Korintasve

Return to Index

Chapter 3

1

  A fillojmė pėrsėri tė rekomandojmė veten tonė? Apo mos kemi nevojė, si disa, pėr letra rekomandimi pėr ju ose pėr rekomandime nga ana juaj? 


2

  Ju jeni letra jonė, e shkruar nė zemrat tona, e njohur dhe e lexuar nga tė gjithė njerėzit, 


3

  duke qenė manifestuar se jeni njė letėr e Krishtit, e hartuar me anė tė shėrbesės sonė, dhe e shkruar jo me bojė, por me Frymėn e Perėndisė sė gjallė, dhe jo mbi rrasa guri, por mbi rrasa tė njė zemre mishi. 


4

  Dhe kėtė besim ne e kemi nė Perėndinė me anė tė Krishtit; 


5

  jo se jemi tė aftė prej vetiu tė kuptojmė ndonjė gjė sikur vjen nga vetja jonė, por aftėsia jonė vjen nga Perėndia, 


6

  i cili na bėri tė aftė tė jemi shėrbėtorė tė besėlidhjes sė re, jo tė shkronjės, por tė Frymės, sepse shkronja vret, por Fryma jep jetė. 


7

  Dhe, nė qoftė se shėrbimi i vdekjes, qė ishte gdhendur me shkronja mbi gurė, qe i lavdishėm aq sa bijtė e Izraelit nuk mund tė vėshtronin me sy fytyrėn e Moisiut, pėr shkak tė lavdisė sė pamjes sė tij, qė duhet tė anullohej, 


8

  sa mė i lavdishėm do tė jetė shėrbimi i Frymės? 


9

  Sepse, nėse shėrbimi i dėnimit qe rrethuar me lavdi, shumė mė tepėr do tė teprojė nė lavdi shėrbimi i drejtėsisė. 


10

  Sepse ē`ka ėshtė lavdėruar nuk ėshtė lavdėruar nga kjo pikėpamje, pėr shkak tė asaj lavdie qė e kapėrcen ēdo masė. 


11

  Sepse, nė qoftė se ajo qė duhet tė anullohej u rrethua me lavdi, ajo qė mbetet do tė jetė shumė mė e lavdishme. 


12

  Duke pasur, pra, njė shpresė tė tillė, flasim me shumė guxim, 


13

  dhe jo si Moisiu, i cili vinte njė vel mbi fytyrėn e vet, qė bijtė e Izraelit tė mos vėshtronin me sy fundin e asaj qė duhej tė anullohej. 


14

  Por mendjet e tyre u errėn; sepse, nė leximin e besėlidhjes sė vjetėr, po ky vel mbetet pa u hequr, sepse veli anullohet nė Krishtin. 


15

  Por deri mė sot, kur lexohet Moisiu, njė vel mbetet mbi zemrat e tyre. 


16

  Por kur Izraeli tė kthehet te Zoti, veli do tė hiqet. 


17

  Sepse Zoti ėshtė Fryma, dhe atje ku ėshtė Fryma e Zotit, atje ėshtė liria. 


18

  Dhe ne tė gjithė, duke soditur fytyrėzbuluar lavdinė e Zotit si nė pasqyrė, transformohemi nė tė njėjtėn shėmbėllim nga lavdia nė lavdi, posi prej Frymės sė Zotit. 


2 e Korintasve 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: