Albanian Bible

Jakobit 4

Jakobit

Return to Index

Chapter 5

1

  Ari dhe argjendi juaj u ndryshkėn, dhe ndryshku i tyre do tė jetė njė dėshmi kundėr jush dhe do t`ju pėrpijė mishėrat si zjarr; keni mbledhur thesare nė ditėt e fundit. 


2

  Ja, paga qė u keni ngrėnė puntorėve qė ju korrėn arat, po kėlthet; dhe klithmat e atyre qė korrėn, arritėn nė vesh tė Zotit tė ushtrive. 


3

  Jetuat mbi tokė ndėr qejfe dhe shkapėrderdhje; i ushqyet zemrat tuaja si pėr ditė tė tė therurit. 


4

  Dėnuat dhe vratė tė drejtin: ai nuk ju kundėrshtoi. 


5

  Tani, pra, vėllezėr, jini tė durueshėm deri nė ardhjen e Zotit; shikoni si e pret me durim bujku frytin e ēmuar tė tokės, deri sa tė marrė shiun e parė dhe tė fundit. 


6

  Jini tė durueshėm edhe ju dhe forconi zemrat tuaja, sepse ardhja e Zotit ėshtė afėr. 


7

  Mos u ankoni nga njeri tjetri, vėllezėr, qė tė mos dėnoheni; ja, gjykatėsi ėshtė te dera. 


8

  O vėllezėr tė mi, merrni si shembull vuajtjeje dhe durimi profetėt, qė folėn nė emėr tė Zotit. 


9

  Ja, ne shpallim tė lum ata qė duruan; ju keni dėgjuar pėr durimin e Jobit, dhe e keni parė fatin pėrfundimtar qė Zoti i rezervoi, sepse Zoti ėshtė plot mėshirė e dhembshuri. 


10

  Dhe, para sė gjithash, vėllezėr tė mi, mos bėni be as pėr qiellin as pėr dheun, as mos bėni ndonjė be tjetėr; por le tė jetė ``po`` -ja juaj ``po`` dhe ``jo`` -ja ``jo``, qė tė mos bini nėn dėnim. 


11

  A vuan ndonjė nga ju? Le tė lutet. A ėshtė i gėzuar ndokush? Le tė kėndojė psalme! 


12

  A ėshtė i sėmurė ndonjė nga ju? Le tė thėrrasė pleqtė e kishės dhe ata tė luten pėrmbi tė, dhe le ta lyejnė me vaj nė emėr tė Zotit, 


13

  dhe lutja e besimit do ta shpėtojė tė sėmurin dhe Zoti do ta mėkėmbė; dhe nėse ka bėrė mėkate, ato do t`i falen. 


14

  Rrėfeni fajet njeri tjetrit dhe lutuni pėr njeri tjetrin, qė tė shėroheni; shumė fuqi ka lutja e tė drejtit kur bėhet me gjithė shpirt. 


15

  Elia ishte njė njeri me tė njėtat pasionet tona, dhe u lut intensivisht qė tė mos binte shi, edhe nuk ra shi mbi dhe pėr tre vjet e gjashtė muaj. 


16

  Dhe u lut pėrsėri dhe qielli dha shi edhe dheu dha frytin e vet. 


17

  Vėllezėr, nė qoftė se ndonjė nga ju del nga rruga e sė vėrtetės dhe dikush e kthen, 


18

  le ta dijė se ai qė e kthen mėkatarin nga tė gabuarit e rrugės sė tij, do tė shpėtojė njė shpirt nga vdekja dhe do tė mbulojė njė shumicė mėkatesh. 


19

  Pjetri, apostull i Jezu Krishtit, tė zgjedhurve qė rrijnė nė diasporėn e Pontit, tė Galatisė, tė Kapadokisė, tė Azisė dhe tė Bitinisė, 


20

  tė zgjedhurve sipas paranjohjes sė Perėndisė, Atit, me anė tė shenjtėrimit tė Frymės, pėr t`u bindur dhe pėr t`u spėrkatur me gjakun e Jezu Krishtit; hiri dhe paqja u shtoftė mbi ju. 


1 Pjetrit 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: