Albanian Bible

1 Pjetrit 3

1 Pjetrit

Return to Index

Chapter 4

1

  Sepse pėr ne ėshtė e mjaftueshme koha e jetės qė shkuam pėr tė kėnaqur gjėrat e dėshiruara nga johebrenjtė, kur ecnim nė shthurje, nė pasione, nė dehje, nė teprime, nė tė ngrėna e nė tė pira dhe nė idhujtari tė neveritshme. 


2

  Prandaj u duket ēudi qė ju nuk rendni me ta nė po ato teprime shthurjeje dhe flasin keq pėr ju. 


3

  Ata do tė japin llogari para atij qė ėshtė gati tė gjykojė tė gjallė e tė vdekur. 


4

  Pėr kėtė nė fakt, ungjilli u ėshtė predikuar edhe tė vdekurve, qė ata tė gjykohen nė mish sipas njerėzve, por tė jetojnė nė frymė sipas Perėndisė. 


5

  Tashmė fundi i tė gjithave u afrua; jini, pra, tė pėrkorė dhe rrini zgjuar pėr t`iu kushtuar lutjeve. 


6

  dhe tė keni para sė gjithash njė dashuri tė madhe pėr njeri tjetrin, sepse ``dashuria do tė mbulojė njė shumicė mėkatesh``. 


7

  Jini mikpritės njėri pėr tjetrin, pa murmuritje. 


8

  Gjithsecili le ta vėrė nė shėrbim tė tjetrit dhuntinė qė ka marrė, si kujdestarė tė mirė tė hirit tė shumėfarshėm tė Perėndisė. 


9

  Nėse dikush flet, le ta bėjė si tė shpa-llė orakullit tė Perėndisė; kush bėn njė shėrbim, le tė bėjė nė forcėn qė i jep Perėndia, qė nė gjithēka tė pėrlėvdohet Perėndia nėpėrmjet Jezu Krishtit, tė cilit i takon lavdia dhe pushteti pėr shekuj tė shekujve. Amen. 


10

  Shumė tė dashur, mos ju duket ēudi pėr provėn e zjarrit qė u bė ndėr ju pėr t`ju provuar, se si ju ndodhi diēka e jashtėzakonshme. 


11

  Por gėzohuni, duke qenė pjestarė tė mundimeve tė Krishtit, qė edhe nė zbulesėn e lavdisė sė tij tė mund tė gėzoheni dhe tė ngazėlloheni. 


12

  Nė qoftė se ju fyejnė pėr emrin e Krishtit, lum ju, sepse Fryma e lavdisė dhe Fryma e Perėndisė prehet mbi ju; nga ana e tyre ai blasfemohet, kurse nga ana juaj ai pėrlėvdohet. 


13

  Por asnjė nga ju le tė mos vuajė si vrasės ose vjedhės ose keqbėrės, o sepse pėrzihet nė punėt e tė tjerėve. 


14

  por, nėse dikush vuan si i krishterė, le tė mos ketė turp, por le tė pėrlėvdojė Perėndinė pėr kėtė. 


15

  Sepse erdhi koha qė tė fillojė gjyqi nga shtėpia e Perėndisė; dhe nėse fillon mė pėrpara nga ne, cili do tė jetė fundi i atyre qė nuk i binden ungjillit tė Perėndisė? 


16

  Dhe ``nėse i drejti mezi shpėton, ku do tė duket i pabesi dhe mėkatari? 


17

  Prandaj edhe ata qė vuajnė sipas vullnetit tė Perėndisė, le t`i besojnė shpirtrat e vet atij, si te Krijuesi besnik, duke bėrė tė mirėn. 


18

  U bėj thirrje pleqve qė janė midis jush, unė qė jam plak bashkė me ta dhe dėshmitar i vuajtjeve tė Krishtit dhe qė jam gjithashtu pjesėmarrės i lavdisė qė ka pėr t`u zbuluar: 


19

  ruani tufėn e Perėndisė qė ėshtė midis jush, duke e mbikqyrur jo me detyrim, por me dėshirė, jo pėr pėrfitim tė pandershėm, po me vullnet tė mirė, 


1 Pjetrit 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: